Maine 2021 highschool soccer calendar and schedules

After a year away because of COVID-19, Maine high school football is back! And, we have the schedules to prove it.

The 2021 season begins with the opening of fall camps on August 16.

The state’s largest classification, Class A, is made-up of eight teams that will play nine-game regular season that will include a crossover game against Class B South team and another against a Class B North team.

The Class A postseason will begin November 5-6 with the state final set for November 19 or 20.

The other 11-man classes (Class B, C, and D) will play an eight-game regular season schedule. The nine Class D teams will play only within their division, with each team getting a bye week. 

Week 1 of the postseason in B and C is set for October 29-30. The state finals will be played November 19 or 20.

Class D will play its quarterfinals November 5-6. The championship game will be played November 19 or 20.

8-man teams will play seven regular season schedules. The postseason will begin October 22-23. The 8-man championship games will be played November 12 or 13.

Class A

Bangor Bonny Eagle Edward Little Lewiston Oxford Hills Sanford Scarborough Thornton Academy
August 21 or 23- Controlled Scrimmage at Lawrence w/S Portland (camp) Biddeford Gorham/Brewer Mt. Blue 4 Team w/Noble, Marshwood & Windham at Massabesic at Pinkerton
August 27/28- Exhibition Skowhegan Massabesic at Mt. Blue at So Portland Brunswick at Falmouth Windham at Biddeford
Week 1- Sept 3/4 at Brewer at Edward Little Bonny Eagle Oxford Hills at Lewiston at Thornton at So Portland Sanford
Week 2- Sept 10/11 Lewiston at Scarborough at Messalonskee at Bangor Sanford at Oxford Hills Bonny Eagle at Marshwood
Week 3- Sept 17/18 at Scarborough Kennebunk at Sanford at Thornton at Skowhegan Edward Little Bangor Lewiston
Week 4- Sept 24/25 at Thornton at Oxford Hills Scarborough Mt. Blue Bonny Eagle at Biddeford at Edward Little Bangor
Week 5- Oct 1/2 Deering Thornton Oxford Hills at Sanford at Edward Little Lewiston Cony at Bonny Eagle
Week 6- Oct 8/9 Edward Little Lewiston at Bangor at Bonny Eagle Massabesic at Scarborough Sanford Lawrence
Week 7- Oct 15/16 at Sanford at Brunswick Noble Scarborough Thornton Bangor at Lewiston at Oxford Hills
Week 8- Oct 22/23 Bonny Eagle at Bangor Thornton at Portland at Scarborough Windham Oxford Hills at Edward Little
Week 9- Oct 29/30 at Oxford Hills Sanford at Lewiston Edward Little Bangor at Bonny Eagle at Thornton Scarborough

Class B North

Brewer Brunswick Cony Falmouth/Greely Lawrence Messalonskee Mt. Blue Skowhegan Windham
August 21 or 23- Controlled Scrimmage at Lewiston, Gorham at Kennebunk at Leavitt at Deering vs Bangor at Skowhegan at Oxford Hills vs Messalonskee at Sanford w/Marshwood & Noble
August 27/28- Exhibition at Hampden Academy at Oxford Hills vs Gardiner vs Sanford at Winslow at Gorham vs EL at Bangor at Scarborough
Week 1- Sept 3/4 vs Bangor at Windham vs Skowhegan vs Gorham vs Mt. Blue at Noble at Lawrence at Cony vs Brunswick
Week 2- Sept 10/11 at Brunswick vs Brewer at Mt. Blue vs Windham at Skowhegan vs EL vs Cony vs Lawrence at Falmouth/Gr
Week 3- Sept 17/18 vs Messalonskee at Cony vs Brunswick at Mt. Blue vs Windham at Brewer vs Falmouth/Gr vs Oxford Hills at Lawrence
Week 4- Sept 24/25 at Windham vs Lawrence at Messalonskee vs Skowhegan at Brunswick vs Cony at Lewiston at Falmouth/Gr vs Brewer
Week 5- Oct 1/2 at Mt. Blue at Skowhegan at Scarborough at Lawrence vs Falmouth/Greely at Windham vs Brewer vs Brunswick vs Messalonskee
Week 6- Oct 8/9 vs Skowhegan at Mt. Blue vs Windham at Messalonskee at Thornton Acad vs Falmouth/Greely vs Brunswick at Brewer at Cony
Week 7- Oct 15/16 at Falmouth/Gr vs Bonny Eagle vs Lawrence vs Brewer at Cony vs Mt. Blue at Messalonskee at Windham vs Skowhegan
Week 8- Oct 22/23 vs Cony vs Falmouth/Gr at Brewer at Brunswick vs Messalonskee at Lawrence at Skowhegan vs Mt Blue at Sanford

Class B South

Noble South Portland Massabesic Portland Gorham Deering Biddeford Kennebunk Marshwood
August 21 or 23- Controlled Scrimmage at Sanford w/Marshwood & Windham at B Eagle (Camp) vs Scarboro w/Port at Mass w Scarb at Lew/wBrewer vs Falm/Greely at Ed Little vs Brunswick at Sanford w/Noble & Windham
August 27/28- Exhibition vs York vs Lewiston at Bonny Eagle vs Leavitt vs Messalonskee vs Westbrook vs TA at Wells vs Portsmouth
Week 1- Sept 3/4 vs Messalonskee vs Scarboro vs Marshwood at Kennebunk at Falmouth vs Biddeford at Deering vs Portland at Massabesic
Week 2- Sept 10/11 vs Gorham at Massabesic vs So Portland vs Deering at Noble at Portland vs Kennebunk at Biddeford vs Thornton Ac
Week 3- Sept 17/18 at Portland vs Biddeford at Deering vs Noble vs Marshwood vs Massabesic at So Portland at Bonny Eagle at Gorham
Week 4- Sept 24/25 vs Massabesic at Marshwood at Noble at Gorham vs Portland at Kennebunk vs Sanford vs Deering vs S Portland
Week 5- Oct 1/2 at Biddeford vs Kennebunk vs Gorham at Marshwood at Massabesic at Bangor vs Noble at So Portland vs Portland
Week 6- Oct 8/9 vs South Portland at Noble at Ox Hills vs Biddeford at Kennebunk vs Marshwood at Portland vs Gorham at Deering
Week 7- Oct 15/16 at Edward Little vs Portland vs Kennebunk at So Portland vs Deering at Gorham at Marshwood at Massabesic vs Biddeford
Week 8- Oct 22/23 at Deering at Gorham at Biddeford vs Lewiston vs So Portland vs Noble vs Massabesic vs Marshwood at Kennebunk

Class C North

Belfast Hampden Hermon Maine Central Institute Medomak Nokomis Oceanside Old Town Winslow
August 21 or 23- Controlled Scrimmage at Gardiner at John Bapst at Oceanside at Madison vs. Freeport at Winthrop vs. Hermon at Foxcroft at Bucksport
August 27/28- Exhibition vs. Bucksport vs. Brewer vs. Foxcroft vs. Winthrop at Lisbon vs. Madison at Oak Hill vs. John Bapst vs. Lawrence
Week 1- Sept 3/4 at Wells at Oceanside at Cape at Leavitt vs. Fryeburg vs. Westbrook vs. Hampden at Gardiner at York
Week 2- Sept 10/11 vs. Nokomis vs. Winslow vs. Leavitt vs. Medomak at MCI at Belfast at Old Town vs. Oceanside at Hampden
Week 3- Sept 17/18 at Hermon at Nokomis vs. Belfast at Winslow vs. Old Town vs. Hampden vs. York at Medomak vs. MCI
Week 4- Sept 24/25 at Medomak vs. Cape at Nokomis vs. Oceanside vs. Belfast vs. Hermon at MCI vs. Winslow at Old Town
Week 5- Oct 1/2 vs. MCI vs. Old Town vs. Medomak at Belfast at Hermon at Oceanside vs. Nokomis at Hampden vs. Wells
Week 6- Oct 8/9 vs. Old Town at Westbrook at MCI vs. Hermon at Nokomis vs. Medomak at Winslow at Belfast vs. Oceanside
Week 7- Oct 15/16 vs. Oceanside at Medomak vs. Winslow at Old Town vs. Hampden at Fryeburg at Belfast vs. MCI at Hermon
Week 8- Oct 22/23 at Winslow vs. Hermon at Hampden vs. Gardiner at Oceanside at Old Town vs. Medomak vs. Nokomis vs. Belfast

Class C South

Cape Elizabeth Fryeburg Gardiner Leavitt Westbrook Wells York
August 21 or 23- Controlled Scrimmage vs. Lisbon vs. Oak Hill vs. Belfast vs. Cony vs. Poland None Pembroke NH
August 27/28- Exhibition at Freeport at Poland at Cony at Portland at Deering vs. Kennebunk at Noble
Week 1- Sept 3/4 vs. Hermon at Medomak vs. Old Town vs. MCI at Nokomis vs. Belfast vs. Winslow
Week 2- Sept 10/11 vs. Fryeburg at Cape at York at Hermon vs. Wells at Westbrook vs. Gardiner
Week 3- Sept 17/18 at Gardiner vs. Westbrook vs. Cape at Wells at Fryeburg vs. Leavitt at Oceanside
Week 4- Sept 24/25 at Hampden vs. Wells at Leavitt vs. Gardiner at York at Fryeburg vs. Westbrook
Week 5- Oct 1/2 vs. York at Gardiner vs. Fryeburg at Westbrook vs. Leavitt at Winslow at Cape
Week 6- Oct 8/9 at Leavitt vs. York at Wells vs. Cape vs. Hampden vs. Gardiner at Fryeburg
Week 7- Oct 15/16 vs. Wells vs. Nokomis vs. Westbrook at York at Gardiner at Cape vs. Leavitt
Week 8- Oct 22/23 at Westbrook at Leavitt at MCI vs. Fryeburg vs. Cape vs. York at Wells

Class D

Bucksport Foxcroft Freeport John Bapst Lisbon/St Dominic Madison/Carrabec Oak Hill Poland Winthrop/Monmouth/Hale-Dale
August 21 or 23- Controlled Scrimmage vs Winslow vs MCI at Medomak @ Hampden @ Cape vs Old Town at Fryeburg at Westbrook vs Nokomis
August 27/28- Exhibition at Belfast at Hermon vs Cape @ Old Town vs Medomak @ Nokomis vs Oceanside vs Fryeburg at MCI
Week 1- Sept 3/4 at Winthrop vs. Lisbon vs. Madison vs. Oak Hill at Foxcroft Ac. at Freeport at John Bapst Bye vs. Bucksport
Week 2- Sept 10/11 vs. Poland at Oak Hill vs. John Bapst at Freeport at Madison vs. Lisbon vs. Foxcroft Ac. at Bucksport Bye
Week 3- Sept 17/18 Bye vs. Freeport at Foxcroft Ac. vs. Winthrop vs. Oak Hill at Poland at Lisbon vs. Madison at John Bapst
Week 4- Sept 24/25 vs. Bapst Bye at Lisbon at Bucksport vs. Freeport at Oak Hill vs. Madison vs. Winthrop at Poland
Week 5- Oct 1/2 at Oak Hill at Madison vs. Poland Bye at Winthrop vs. Foxcroft Ac. vs. Bucksport at Freeport vs. Lisbon
Week 6- Oct 8/9 vs. Freeport vs. John Bapst at Bucksport at Foxcroft Ac. Bye vs. Winthrop at Poland vs. Oak Hill at Madison
Week 7- Oct 15/16 vs. Madison vs. Poland at Winthrop vs. Lisbon at John Bapst at Bucksport Bye at Foxcroft Ac. vs. Freeport
Week 8- Oct 22/23 at Lisbon at Winthrop vs. Oak Hill at Poland vs. Bucksport Bye at Freeport vs. John Bapst vs. Foxcroft Ac.
Week 9- Oct 29/30 at Foxcroft vs Bucksport Bye at Madison vs. Poland vs. Bapst vs. Winthrop at Lisbon at Oak Hill

8-Man Large

Camden Hills Cheverus Ellsworth Gray-New Gloucester Houlton Lake Region MDI Morse Mt. Ararat Spruce Mountain Washington Academy Waterville Yarmouth
August 21 or 23- Controlled Scrimmage Waterville w/Morse OOB MDI/WA Dirigo @ MA w/Stearns Traip @ Ells. w/WA Waterville w/Camden BB @Maranacook @ Ells. w/MDI Morse/ Camden Sacopee
August 27/28- Exhibition @ Dexter @Mt. Valley Orono @Traip Mt. View @Sacopee MA @ Stearns @Dirigo Telstar @ Waterville WA @BB
Week 1- Sept 3/4 Orono Yarmouth Houlton Lake Region @ Ellsworth @GNG @ WA M A @ Spruce Mt. Mt. Ararat MDI @ Dexter @Chevrus
Week 2- Sept 10/11 @ Ellsworth @Maranacook Camden Hills @Sacopee Orono OOB Morse @ MDI Mt. Valley @Dirigo @ M A @ Mt. View Traip
Week 3- Sept 17/18 Houlton Lake Region @ Waterville @Mt. Ararat @ Camden Hills @Chevrus @ Orono Mt. View GNG @Yarmouth Dexter Ellsworth Spruce
Week 4- Sept 24/25 Waterville @Spruce Mt. W A Yarmouth @ Dexter @Mt. Ararat @ Stearns @ Orono Lake Region Chevrus @ Ellsworth @ Camden Hills @GNG
Week 5- Oct 1/2 @ MDI @Mt. Ararat @ Morse Spruce Mt. Stearns Yarmouth Camden Hills Ellsworth Chevrus @GNG @ Mt. View MA @Lake Region
Week 6- Oct 8/9 Morse GNG Dexter @Chevrus M A Telstar @ Waterville @ Camden Hills @Yarmouth @Mt. Valley Stearns MDI Mt Ararat
Week 7- Oct 15/16 @ Mt. View Sacopee @ MDI Boothbay @ W A @Spruce Ellsworth Waterville @Maranacook Lake Region Houlton @ Morse @Dirigo

8-Man Small

Boothbay Dexter Dirigo Maranacook Mattanawcook Mt. View Mt. Valley Old Orchard Beach Orono Sacopee Stearns/Schenck Telstar Traip
August 21 or 23- Controlled Scrimmage @Mt. Ararat @Mt. View w/Orono @GNG Spruce Mt Stearns/Houlton Orono/Dexter @Telstar @Chevrus @ Mt. View w/Dexter @Yarmouth @ MA w/Houlton Mt. Valley @Lake Region
August 27/28- Exhibition Yarmouth Camden Mt. Ararat @OOB @ MDI @ Houlton Chevrus Maranacook @ Ellsworth Lake Region Morse @Spruce Mt. GNG
Week 1- Sept 3/4 Dirigo Waterville @BB @Mt. Valley @ Morse Stearns Cook SV @ Camden Hills @OOB @ Mt. View @Traip Telstar
Week 2- Sept 10/11 @Telstar @ Stearns Spruce Mt. Chevrus W A Waterville @Mt. Ararat @Lake Region @ Houlton GNG Dexter BB @Yarmouth
Week 3- Sept 17/18 @Mt. Valley @ W A @Cook Dirigo Stearns @ Morse BB Telstar MDI @Traip @ M A @OOB SV
Week 4- Sept 24/25 OOB Houlton Traip @Telstar Mt. View @ M A @SV @BB Morse Mt. Valley MDI Cook @Dirigo
Week 5- Oct 1/2 @Cook Orono @Mt. Valley BB @ Waterville W A Dirigo @Traip @ Dexter Telstar @ Houlton @SV OOB
Week 6- Oct 8/9 SV @ Ellsworth @OOB @Traip @ Houlton @ Orono Spruce Mt. Dirigo Mt. View @BB @ W A @Lake Region Cook
Week 7- Oct 15/16 @GNG @ M A Yarmouth Mt. Ararat Dexter Camden Hills @OOB Mt. Valley @ Stearns @Chevrus Orono Traip @Telstar

Maine is one of four states in the nation that didn’t play tackle football last year. Maine and Vermont allowed flag football. Connecticut and Hawaii didn’t play high school football during the 2020-21 school year.

Comments are closed.